Fundacja im. Wacława Felczaka to wspólna inicjatywa Polski i Węgier, której celem jest przekazywanie tradycji przyjaźni polsko-węgierskiej młodszym pokoleniom. Na początku 2018 Węgierskie Ministerstwo Zasobów Ludzkich utworzyło pierwszą tego typu instytucję w regionie Europy Środkowo Wschodniej – Fundację, której nadrzędnym celem jest wspieranie legendarnej już przyjaźni i współpracy między dwoma narodami, nazwaną na cześć jednego z najważniejszych XX-wiecznych postaci w historii stosunków polsko-węgierskich – Wacława Felczaka.

Fundacja im. Wacława Felczaka będzie wspierać badania oraz promocję stosunków polsko-węgierskich, w oparciu o wspólną pracę i działania w obszarach kultury, nauki i rozrywki. Programy przygotowane przez fundację są skierowane zarówno do tych, którzy interesują się historią przyjaźni polsko-węgierskiej, jak również tych, którzy nie mieli jeszcze okazji zetknąć się z tym fenomenem – w tym właśnie celu część programów kulturalno-muzycznych odbędzie się również poza granicami Polski i Węgier.

Fundacja im. Wacława Felczaka (pod przewodnictwem Karola Biernackiego) zostanie po raz pierwszy zaprezentowana szerszej publiczności 21 marca 2018 podczas uroczystej gali w Fonó  Music Hall w Budapeszcie. Oprawę muzyczną zapewnią znakomici artyści z Polski i Węgier: Kapela Brodów, Chór męski św. Efraima, Júlia Kubinyi, grupa taneczna Istvána Berecza oraz polsko-węgierski duet jazzowy – Kuba Stankiewicz i Kornél Fekete-Kovács.

 

,, … i do tańca, i do szklanki!”

Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej 

21-24 Marca 2018 

Budapeszt

Fonó Music Hall, Instytut Polski w Budapeszcie, Akvárium Klub

Serdecznie zapraszamy na prawie cały tydzień kulturalnych i muzycznych wydarzeń poświęconych Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, w którego skład wejdą między innymi: koncerty muzyki ludowej, jazzowej i popularnej, prezentacje książek, spotkania autorskie, konferencja muzyczna, wykłady i dyskusje panelowe.

21 Marca – Gala i Polsko-Węgierski Dom Tańca – Fonó Music Hall

18:30: Środa w Fonó – polsko-węgierskie warsztaty taneczne

19:00: Benedicamus – występ Chóru męskiego św. Efraima (Wielka Sala – Nagyterem)

20:30: Gala z okazji utworzenia Fundacji im. Wacława Felczaka (Wielka Sala)

22:00: Polsko-Węgierski Dom Tańca

22:00: Bridges – Kuba Stankiewicz i Kornél Fekete-Kovács – prezentacja najnowszego albumu polsko-węgierskiego duetu jazzowego (Wielka Sala)