Egyéb

,, … i do tańca, i do szklanki! ‘’ – Gala i Polsko-Węgierski Dom Tańca

„I do tańca, i do szklanki”

Polsko-węgierski Dom Tańca i gala inauguracyjna Fundacji im. Wacława Felczaka

Już w najbliższą środę 21 marca w Fonó Music Hall w Budapeszcie odbędzie się uroczysta Gala z okazji utworzenia Fundacji im. Wacława Felczaka otwierająca Tydzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Podczas gali wystąpią: Kapela Brodów, Chór męski św. Efraima, Júlia Kubinyi, grupa taneczna Istvána Berecza oraz polsko-węgierski duet jazzowy – Kuba Stankiewicz i Kornél Fekete-Kovács.

Po części oficjalnej zaplanowany jest polsko-węgierski Dom Tańca pod hasłem ,,Polak, Węgier, dwa bratanki, i do tańca, i do szklanki!’’. Podczas tańców i zabawy trwającej aż do świtu uczestnicy będą mogli spróbować swoich sił w typowych polskich tańcach ludowych takich jak: krakowiak, kujawiak, walczyk, oberek, jak również spróbować regionalnych tańców węgierskich.

 

Program wydarzenia:

18:30: Środa w Fonó – polsko-węgierskie warsztaty taneczne

19:00: Benedicamus – występ Chóru męskiego św. Efraima  i premiera płyty (Wielka Sala – Nagyterem)

20:30: Gala inauguracyjna z okazji utworzenia Fundacji im. Wacława Felczaka – Występ Kapeli Brodów (Wielka Sala)

22:00: Polsko-Węgierski Dom Tańca

22:00: Bridges – Kuba Stankiewicz i Kornél Fekete-Kovács – prezentacja najnowszego albumu polsko-węgierskiego duetu jazzowego (Wielka Sala)

 

Tego wieczoru w Fonó Music Hall swoje stoisko będzie miało także wydawnictwo Rézbong, gdzie zostaną zaprezentowane cztery pierwsze tomy z serii Książek Felczaka:

  • Marcin Świetlicki – Dwanaście
  • Marta Kwaśnicka – Jadwiga
  • Kertész Noémi – Szkoła Polska
  • Ryszard Legutko – Triumf człowieka pospolitego

 

Kapela Brodów to polski zespół folkowy. Liderem grupy  jest Witek Broda, grający na skrzypcach i lirze korbowej, od wielu lat przemierzający Polskę w poszukiwaniu zapomnianych melodii i ostatnich wiejskich muzykantów. Na repertuar działającej od 1992 roku kapeli składają się zarówno utwory będące wynikiem własnych poszukiwań w terenie, jak i pochodzące ze zbiorów m.in. Oskara Kolberga, Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk i Katedry Etnomuzykologii Sakralnej KUL. Tradycyjne melodie muzycy starają się wykonywać tak, jak robiono to w przeszłości. Dlatego też używają dawnych i zrekonstruowanych instrumentów: liry korbowej, cymbałów, basetli, akordeonu, skrzypiec, klarnetu, saksofonu, basów kaliskich.

 

Fot. Fundacji Muzyka Odnaleziona

Justyna Piernik Dziennikarka i reportażystka Programu 2 Polskiego Radia, śpiewaczka tradycyjna, liderka grupy „Warszawa Wschodnia”. Organizatorka i uczestniczka badań terenowych oraz projektów społeczno-artystycznych w Polsce, na Ukrainie i w Rosji. Zajmuje się badaniem dawnych stylów wykonawczych i ich przemian, m.in. w muzyce wokalnej Kujaw.

Bogumiła i Piotr Zgorzelscy małżeństwo które od wielu lat upowszechnia, promuje i uczy polskich tańców tradycyjnym w formach niescenicznych i niestylizowanych. Są twórcami internetowych lekcji tańca zamieszczonych na portalu You Tube Taniec Tradycyjny PL. Swoje doświadczenie zdobywali ucząc się bezpośrednio od wiejskich tancerzy jak również analizując dostępne źródła archiwalne, wypracowując autorski program zajęć uwzględniający współczesne predyspozycje i umiejętności pokolenia pozbawionego żywego kontaktu z muzyka ludową. W ramach Akademii Tańca Tradycyjnego prowadzą warsztaty i potańcówki. W 1994 roku Piotr Zgorzelski był współtwórcą pierwszego polskiego Dom Tańca. Przez wiele lat grał także w kapeli Janusz Prusinowski Kompania.

W koncercie wezmą udział także tancerze: Patrycja Kuczyńska, Katarzyna Chodoń, Arkadiusz Szałata, Robert Pióro

Zapraszamy serdecznie!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *